Kanun Modelleri

3 ve 4 Derili, Oymalı, Sedefli, Siyah ve Ladin

Her biri özenle, ciddi emek ve ustalık isteyen eserlerdir. Bu modellerin kendilerine has özellikleri bulunmaktadır. Detaylarını aşağıda inceleyebileceğiniz her bir kanun modelimiz için tınıları, renkleri, kullanılan bazı malzemelerin özellikleri ve işçiliği modeller arasında farklı armoniyi oluşturur.

3 Derili Kanun

Üç derili kanunun ilk denemesini 90’lı yıllarda Celal Aksoy hocamızın isteği doğrultusunda 24 sesli ladin ses tablosu kullanarak imal ettik. Günümüzde isteğin artması ile 26 ve 27 sesli olarak imal etmekteyiz. Farklı tınısı sebebiyle beğenilen 3 derili sazlarımız yoğun ilgi görmektedir. Çınar veya Ladin ses tablosu, değişik renkte süslemeler ile çeşitlendirilebilmektedir. Bu kanunumuzda PVF tel kullanmaktayız.

Sedefli Kanun

Küçük parça sedeflerin bir araya eklenmesiyle oluşturulan zeminin, zıt renk bir ağaçla kesilerek belirli işlemlerden geçirilerek uygun hale getirilir. Zor ve zahmetli bir işçiliğe sahiptir. Görüntüsüyle göze hitap eder. Sese bir katkısı yoktur. Bu kanunlarımızda PVF tel kullanılır.

Siyah 4 Derili Kanun

Görsel açıdan siyah süslemelerin hakim olduğu bir görünüme sahiptir. Bu kanunun en büyük karakteristik özelliği ise kullanılan tüm ağaçlarda kendi rengini ortaya koymaktadır. Yani siyah renk için bir kimyasal veya boya kullanılmaktadır. Ağacın doğal rengi ile bu ürün ortaya çıkarılmaktadır.

Ladin Kanun

Bir çok müzik aletinin ses tablosunda kullanılan, ladin ağacından üretilmektedir. Daha çok volumlü (yüksek sese) sahip olduğu için icracılar tarafından tercih edilmektedir. Süslemeleri zevke göre siyah ya da beyaz olarak uygulanabilir.