Biyografi

Ejder Güleç hakkında..

1965 yılında babamız Ejder Güleç, ustası İbrahim Bayraktar’ın vefatından sonra kurduğu kendi atölyesinde Kanun, Ud ve Tambur imal etmeye başlamış ve kısa sürede yaptığı kanunlar beğenilip siparişler artmaya başlayınca Ud ve tambur imalatını durdurma kararı almış.

Kanun imalatında eski ustaların kullandığı ağaçları kullanmış, birçok ağaçtan ses tablosu denemiş en iyi tınıyı veren çınar ağacında karar kılmış 1979 yılına kadar atölyesinde yalnız çalışmış ve yıl içinde büyük ağabeyim Bülent Güleç’in atölyeye katılmasıyla birlikte kısa sürede mesleği öğretmiştir.
Kanun imalatının ahşap kısmının yapımını ağabeyim Bülent Güleç üstlenmiş babam Ejder Güleç ise sadece mandal çakımına yönelmiştir.1983 yılının yaz tatili dönemi babam ve ağabeyimin yanına, atölyemize çıraklık yapmak için bende öğrenime başladım. Babam ve ağabeyimden kısa sürede kanun imalatında çok şeyler öğrendim. Bu yıllardan sonra ben de atölyenin bir ferdi olarak çıraklık ve kalfalık yapma şansına eriştim.

Kanun imalatının en önemli kısmını kullandığımız ağaçlar oluşturmaktadır. Ağaçların kuruluğu ve özgün ağırlığı çok önemlidir. Bir başka önemli husus ise ağacın kesilme yöntemidir. Kestiğimiz ağaçların yarılma sistemine göre kesilmesine çok önem veririz.
Kanun sazında birçok farklı denemelerimiz oldu. Bunların başında ölçülerini değiştirmek, farklı ses tabloları/tınılarını denemek başta geliyor. Bu deneyimlerimize ortak olan çok ünlü sazendelerinde görüşleriyle kanunlarımızın ses tablolarını çınar ve ladin olarak üretmekteyiz. Birçok kanun siparişlerinde istek üzerine başta 25 ses olan kanunlarımızda şuan standart olarak yapmakta olduğumuz 26 sesin dışında 27,28,34 ve 36 ses kanun denemelerimiz oldu.
İmal ettiğimiz bu değişik ölçüdeki kanunlarda farklı tınılar elde etmenin mutluluğunu yaşadık.
Kanun sazında ilk düşüncemiz ses olduğu için çok ısrarcı olunmadığı durumlarda sedef kakmalı sazlar üretmiyoruz. Görseli çok güzel görünmesinin dezavantajı, sazın sesini az bile olsa eksiltmesidir. Bu konuda birçok denemelerimiz mevcuttur. Kanun sazında hatırı sayılır lutiyeler arasında ismimiz varsa bunu bizim sazlarımızı tercih eden icracılara borçluyuz.

Ejder Müzik ailesindeki çalışmalarımıza 2 Temmuz 2014 yılında ebediyete uğurladığımız babamız Ejder Güleç’in ışığında devam etmekteyiz. Kendisini saygı ve rahmetle anıyoruz.